Ana içeriğe atla

Yeni Lisans Öğrencileri İçin Kayıt Kılavuzu

TARİH

AÇIKLAMA

 

Yurt kayıt tarihleri için tıklayınız

25-28 Eylül 2022 (23:59)

E-devlet üzerinden kayıtlar ve e-devlet üzerinden kayıt yaptıran öğrencilerin TEDÜ Öğrenci Portalı üzerinden veri girişlerinin yapılması

26-28 Eylül 2022 (17:00)

Lise mezuniyetine ilişkin bilginin e-devlet sistemine aktarılmamış olması nedeni ile e-devlet üzerinden kayıt yaptıramayan öğrencilerin  üniversite kampusünde kayıtlarının  yapılması ve TEDÜ Öğrenci Portalı üzerinden veri girişlerinin yapılması

1 Ekim 2022

İngilizce Seviye Belirleme Sınavı

1 Ekim 2022

İngilizce Seviye Belirleme Sınavı sonuçlarını ilanı

3 Ekim 2022

İngilizce Yeterlik Sınavı

4 Ekim 2022

İngilizce Yeterlik Sınavı sonuçlarının ilanı

4 Ekim 2022

Yeni kayıt Öğrenciler için Uyum Programı

4 Ekim 2022

2022 Güz Yarıyılı için İngilizce Dil Okulu Derslerinin Başlaması 

5 Ekim 2022

Birinci Sınıf Öğrencilerinin Ders Kaydı

6 Ekim 2022

2022 Güz Yarıyılı Derslerinin Başlaması (Lisans)

10 Ekim 2022

Kayıt işlemlerini tamamlayan öğrencilerin TEDÜ Kimlik Kartlarının Fatma Akbil Fuaye Alanı'nda saat 10:00/14:00 arasında teslim edilecektir.

Tam burslu öğrenciler haricinde tüm öğrenciler öğrenim ücretini ödeyecektir. Ödeme tutarları ve yöntemleri aşağıdaki linkte belirtilmiştir.

https://aday.tedu.edu.tr/node/13486

 

 

 

Üniversitemize kayıt için aşağıda belirtilen tüm işlemlerin tamamlanmış olması zorunludur.

·    Başka bir Yükseköğretim kurumunda kayıtlı olan öğrenciler, TED Üniversitesi'ne kayıt yaptırmadan önce diğer Yükseköğretim kurumundan kayıt sildirme işlemini yapması gerekir.

·    Ödeme işleminden en az 30 dakika sonra olmak üzere https://www.turkiye.gov.tr adrese giriş yapılarak Yükseköğrenim Kurulu Başkanlığı başlığı altından 25-28 Eylül 2022 tarihlerinde saat 23:59’a kadar e-devlet üzerinden kayıt işlemi yapılacaktır. E-devletüzerinden kayıt işlemi tamamlandıktan sonra Üniversite tarafından size e-posta ile Üniversite bilgi sistemine girmek üzere şifre gönderilecektir. Kayıt için ayrıca  Üniversiteye gelmenize gerek bulunmamaktadır. Online kayıt işleminin sorunsuz tamamlanması için e-devlet üzerindeki e-posta ve cep telefonu bilgilerinizin güncel olması gerekmektedir. E-devlet şifresi, şahsen başvuru ile PTT merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerinden alınabilir. E-devlet şifresi almak için mutlaka nüfus cüzdanı veya pasaport veya ehliyet sunulması gerekir. Lise mezuniyeti kesinleşmemiş ve bu nedenle e-devlet kaydını yapamayan öğrenciler Üniversitemiz kampüsüne gelerek gelerek kayıt işlemlerini yapabilecektir. 

·    En geç 28 Eylül 2022 tarihine kadar https://my.tedu.edu.tr adresinden TEDÜ Öğrenci Portalı’na girerek; Öğrenci Bilgi Güncelleme Formu doldurulacaktır. TEDÜ Öğrenci Portalı’na giriş için kullanıcı kodu ve şifre bilgileri e-devlet kaydı yapılan gün içerisinde üniversite tarafından e-devlet kaydı sırasında belirtilen e-posta adreslerine gönderilecektir.

·    Öğrenci Belgesi talebi olan öğrenciler, kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra kayıt oldukları tarihten sonraki gün e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama adresinden öğrenci belgesini alabilirler. Bu belge elektronik imzalı ve geçerlidir. Üzerinde bulunan barkod numarası ile ilgili kurumlar belgeyi sorgulayarak doğruluğunu teyit edebilir. E-devlet şifresini, PTT müdürlüklerine nüfus cüzdanınız ile birlikte bizzat başvurarak  alabilirsiniz. Bu yöntemin avantajı, öğrenci belgesine ihtiyaç duyduğunuzda üniversiteye gelmeden öğrenci belgenizi hızlı ve kolay bir şekilde temin edebilmenizdir.

·    Lise diplomasının veya Geçici Mezuniyet Belgesi’nin fotokopisi TEDÜ Öğrenci Portalı’na yüklenecektir.

·    Öğrenci Bilgi Güncelleme Formu’nun nasıl doldurulacağına ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak üzere:

Masaüstü uygulama için tıklayınız.

Mobil uygulama için tıklayınız.

Konu ile ilgili sorularınız için oim@tedu.edu.tr adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra “Yetenek Kapısı”(www.yetenekkapisi.org)platformuna giriş yapmanız önerilmektedir. Kariyer bilincinizin ilk yıllar itibari ile oluşturulması ve eğitiminiz boyunca bu bilincin geliştirilmesinde katkı sağlaması için öneriyoruz.

Lise mezuniyetine ilişkin bilginin e-devlet sistemine aktarılmamış olması nedeni ile  e-devlet üzerinden kayıt yaptıramayan öğrencilerin üniversite kampüsünde kayıt işlemleri 26 - 28 Eylül 2022 tarihleri arasında Öğrenci İşleri Müdürlüğü'nde yapılacaktır.

Başka bir Yükseköğretim kurumunda kayıtlı olan öğrenciler, TED Üniversitesi'ne kayıt yaptırmadan önce diğer Yükseköğretim kurumundan kayıt sildirme işlemini yapması gerekir.

Kesin kayıt işlemlerinde getirmeniz gereken evraklar;

  • Lise Diploması aslı (Fotokopisi, aslı görüldükten sonra teslim alınacak, aslı şahsınıza iade edilecektir.)
  • Askerlik Durum Belgesi (29 yaşını geçen öğrenciler için)
  • Öğrenim ücreti makbuzu

Yukarıda belirtilen işlemleri tamamladıktan sonra en geç 28 Eylül 2022 tarihine kadar https://my.tedu.edu.tradresinden TEDÜ Öğrenci Portalı’na girerek; Öğrenci Bilgi Güncelleme Formu doldurulacaktır. TEDÜ Öğrenci Portalı’na giriş için kullanıcı kodu ve şifre bilgileri e-devlet kaydı yapılan gün içerisinde üniversite tarafından e-devlet kaydı sırasında belirtilen e-posta adreslerine gönderilecektir. 

Öğrenci Bilgi Güncelleme Formu’nun nasıl doldurulacağına ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak üzere;

Masaüstü uygulama için tıklayınız.

Mobil uygulama için tıklayınız.

Öğrenci Belgesi talebi olan öğrenciler, kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra kayıt oldukları tarihten sonraki gün e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama adresinden öğrenci belgesini alabilirler. Bu belge elektronik imzalı ve geçerlidir. Üzerinde bulunan barkod numarası ile ilgili kurumlar belgeyi sorgulayarak doğruluğunu teyit edebilir. E-devlet şifresini,  PTT müdürlüklerine nüfus cüzdanınız ile birlikte bizzat başvurarak  alabilirsiniz. Bu yöntemin avantajı, öğrenci belgesine ihtiyaç duyduğunuzda üniversiteye gelmeden öğrenci belgenizi hızlı ve kolay bir şekilde temin edebilmenizdir.

Konu ile ilgili sorularınız için oim@tedu.edu.tr adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra “Yetenek Kapısı” (www.yetenekkapisi.orgplatformuna giriş yapmanız önerilmektedir. Kariyer bilincinizin ilk yıllar itibari ile oluşturulması ve eğitiminiz boyunca bu bilincin geliştirilmesinde katkı sağlaması için öneriyoruz.

Kayıtlara ilişkin soru ve sorunlara telefon ile destek verilecektir.

Telefon desteği için; 0312 585 03 64

Kayıt işlemini (e-devlet üzerinden veya TED Üniversitesi kampüsünde) yapmayan öğrencilerin yerleştirildiği programa kayıt hakkı kaybolacak ve yerlerine ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacaktır.

TED Üniversitesi’nde eğitim-öğretim dili İngilizce olduğundan, lisans programına başlamadan önce tüm öğrencilerin İngilizce yeterliklerini belgelemesi gerekir. Öğrencilerin İngilizce yeterlikleri, İngilizce Dil Okulu tarafından yapılan İngilizce Yeterlik Sınavı ile belirlenmektedir. Ayrıca Üniversite Senatosu tarafından belirlenen uluslararası İngilizce yeterlik sınav (TOEFL ve benzeri) sonuçları da kabul edilmektedir. Sunulan belgelerin doğruluğu araştırılacaktır. Gerçeğe aykırı bilgi ve belge veren öğrenciler hakkında ilgili mevzuat çerçevesinde işlem yapılacaktır.

Bu sınavların eşdeğerliklerine ait bilgilere ulaşmak için tıklayınız.

İngilizce Seviye Belirleme Sınavı 1 Ekim 2022 tarihinde ve İngilizce Yeterlik Sınavı 3 Ekim 2022 tarihlerinde yapılacaktır.

Bu sınavlara ilişkin bilgilere ulaşmak için tıklayınız.

İngilizce Yeterlik Sınavı’nın amacı, öğrencinin İngilizce bilgisinin lisans programında dersleri izlemek için yeterli olup olmadığını ölçmektir. İngilizce Yeterlik Sınavı’nda başarılı olan öğrenciler birinci sınıfa kayıt yaptırmak zorundadır. Sınavda başarılı olursanız (birinci sınıfa kayıt yaptırmaya hakkazanırsanız) vazgeçemezsiniz ve İngilizce Dil Okulu’na devam edemezsiniz.

İngilizce Yeterlik Sınavı’nda yeterli puanı alamayan (birinci sınıfa kayıt yaptırmaya hak kazanamayan) öğrenciler, İngilizce Seviye Belirleme Sınavı’nda aldıkları puana göre İngilizce Dil Okulu’nda düzeylerine göre uygun sınıflara yerleştirilecektir.

Daha Önce TED Üniversitesi Öğrencisiydim, İngilizce Dil Okulu'na İlişkin Koşullar Nelerdir? 

  • TED Üniversitesi’nde 2020-2021 ve/veya 2021-2022 eğitim-öğretim yıllarında İngilizce Dil Okulu’na devam ederek başarılı olanlar ile birinci veya yukarı sınıflarda öğrenci olanlar ve 2022 yılında TED Üniversitesi’ni yeniden kazanan öğrenciler İngilizce  Dil  Okulu’ndan muaf olurlar.
  • TED Üniversitesi İngilizce Dil Okulu’nda öğrenci iken herhangi bir nedenle ayrılan ve 2022 yılında TED Üniversitesi’ni yeniden kazanan öğrenciler İngilizce Dil Okulu’na devam edebilir. 

Konu ile ilgili sorularınız için els@tedu.edu.tr adresi ile iletişime geçebilirsiniz. 

Daha önce bir yükseköğretim programında öğrenim görmüş öğrencilerden İngilizce Dil Okulu’ndan muafiyet kazananlar, ders kayıtları sırasında transkript ve ders içerikleri belgeleri ile birlikte ilgili fakülteye başvurmaları halinde, önceki yükseköğretim kurumlarında başardıkları derslerden ilgili yönetim kurulunun onaylaması durumunda muaf olabilirler.

Konu hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Konu ile ilgili sorularınız için oim@tedu.edu.tr adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

İngilizce Dil Okulu öğrencileri ile İngilizce Dil Okulu'ndan muaf olup doğrudan birinci sınıfa başlamaya hak kazanan öğrencilerin ders kayıtları otomatik olarak yapılır. Yüklenmiş olan dersler öğrenciler tarafından kontrol edilmelidir.

Ders kayıtları ile ilgili bilgilere ulaşmak için tıklayınız.

 

TEDÜ Kimlik Kartı kayıt işlemlerini tamamlayan öğrencilere, Denizbank tarafından 10 Ekim 2022 tarihinden itibaren her pazartesi imza karşılığında teslim edilecektir. (TED Üniversitesi Fatma Akbil Fuaye Alanı'nda saat 10:00/14:00 arasında nüfus cüzdanı ile gelinmesi gerekmektedir.)

Konu ile ilgili sorularınız için oim@tedu.edu.tr adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Öğrenci yurtları, yurtlara başvuru, yurt kayıtları, yurtlara giriş - çıkış tarihlerine ilişkin bilgilere ulaşmak için tıklayınız.

Burslara ilişkin bilgilere ulaşmak için tıklayınız.

Konu ile ilgili sorularınız için burs@tedu.edu.tr adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Kayıt işlemleri sırasında dolduracağınız Giriş Anketi’ne verdiğiniz cevaplar TED Üniversitesinin öğretme, öğrenme süreçlerinin kalitesini ve öğrencilerin TED Üniversitesi deneyiminin etkinliğini artırmaya yardımcı olacaktır. 

TED Üniversitesi Giriş Anketi’ne ulaşmak için tıklayınız.

 

Üniversite’ye Uyum Programı hakkında bilgiye ulaşmak için tıklayınız.