Ana içeriğe atla

Kayıt Sildirme İşlemleri

Elektronik ortamda kayıt sildirme

Üniversiteden kayıt sildirmek isteyen öğrenciler (mezunlar hariç) üniversiteden kayıt sildirme işlemini öğrenci portali üzerinden “De-Registration” uygulaması ile yapacaktır.

Borçlu öğrenciler

Üniversiteden çeşitli nedenlerle (mezuniyet, yatay geçiş, kendi isteği) kaydını sildiren öğrencilerin diplomalarını veya dosyalarında bulunan kendilerine ait belgeleri alabilmeleri için kayıt sildirme işlemini yapmaları ve mali yükümlülükleri (öğrenim ücreti, yurt, kütüphane borcu ve benzeri) yerine getirmeleri zorunludur. Öğrenciler, öğrenim ücreti borç bilgilerini öğrenci portali üzerinden “Account Balance” uygulaması aracılığı ile kütüphane borçlarını Kütüphane Otomasyon Sistemi üzerinden ve yurt borç bilgilerini de Yurt Müdürlüğü’nden öğreneceklerdir. Borç bilgisi mevcut ise ilgili birime giderek borcunu ödeyecek ve sistemdeki borç bilgisini sildirecektir.

Çift Anadal/ Yandal programına devam eden öğrenciler

Ana dalından mezun olup çift ana dal/yan dal programına devam edecek olan öğrenciler, elektronik ortamda sadece mezun oldukları ana dal programından kaydını sildirecektir. Çift ana dal / yan dal programını tamamladıktan sonra ilgili programlar için tekrar kayıt sildirme işlemi yapacaktır.

İletişim bilgilerinin güncellenmesi

Öğrenci portalinde “My Profile” uygulamasında öğrencilerin sistemde mevcut olan adres / telefon vb. iletişim bilgileri mevcuttur. Gerektiğinde öğrencilere ulaşılabilmesi açısından bilgilerin güncel olması önemlidir. İletişim bilgisini güncellemek isteyen öğrenciler, MyTedu Portalden Student Services başlığı altında yer alan My Profile uygulamasına girip “Communication Data” tabından değişiklik yapabilirler.

Öğrencilik haklarının kaybedilmesi

Ön lisans diploması alarak veya mezuniyet koşullarını sağlamadan kayıtlı oldukları programdan kayıt sildiren öğrenciler, üniversitedeki tüm öğrencilik haklarını kaybeder ve öğrenimlerini tamamlamak üzere kayıt sildirdikleri programa tekrar kayıt yaptıramaz.

TEDÜ Kimlik kartları

Mezuniyet nedeniyle kayıt sildiren öğrenciler kimlik kartlarını teslim etmeyecektir.

Diğer nedenlerle kayıt sildiren öğrenciler kimlik kartlarını Öğrenci İşleri Müdürlüğüne teslim edecektir. 

Karşılaşılan sorunlar için

Kayıt sildirme işlemleri sırasında karşılaşılan sorunlar ile ilgili olarak oim@tedu.edu.tr adresine yazılabilir.

Kayıt sildirme işlemlerine ilişkin ekran görüntülerine ulaşmak için tıklayınız.